
Imorgon brakar det loss
Ja, imorgon dundrar de in här, ett helt filmteam med lastbil och andra fordon och massor av folk. Det är alltså Helena Bergström och Colin Nutley som spelar i en kriminalserie, och scener från vår gård ska vara med i cirka åtta minuter av filmen.
Åtta minuters film = inspelning i två dagar.
Jag har ingen aning om var alla ska parkera! Mitt släp har jag ställt hos en granne.
Idag kom två scenografer, en kvinnlig och en manlig. De hade lådvis med grejer med sig. Gardiner, dukar, lampor och mycket annat.
De frågade efter en strykbräda. Det gick som en kall kår genom mig när jag insåg att jag inte visste om vi ens hade en! Har man en hästgård är det liksom inte prio ett att stå och stryka.
Men sedan kom jag på att jag nog hade sett den bakom torktumlaren. Japp! Och sedan stod de och strök halva dan. Under deras småprat förstod jag vilken oerhört komplicerad process det är att göra film.
De gjorde riktigt fint hemma hos oss! Varmare färger och en massa textilier, tulpaner och små bordslampor.
– Det är rätt känsla här, de andra gårdarna vi hade tittat på var liksom alldeles för fina och nyrenoverade!
Sedan möblerade de om lite på övervåningen. Eller ganska mycket. De ska göra någon scen i mitt arbetsrum. Därinne blev det väldigt annorlunda.
Eftersom vi har många djur måste jag vara hemma under hela spektaklet. Ponnymamman har till och med blivit engagerad i själva arbetet! Det var häromdagen frågan kom:
– Är du kapabel att köra hästsläp?
– Eh, ja det kan man väl säga!
Helena Bergströms häst ska vara med i filmen och det behövdes någon som kunde åka och hämta och lämna den. Jomen det kan jag väl ställa upp på!
Hon hade också som önskemål att någon av våra hästar kan stå inne som sällskap åt hennes häst under dagen. Visst, inga problem!
Jag kommer alltså att stanna här, men mannen är mitt uppe i ett repetitionsarbete så han flyr till stan och bor hos sin pappa.
Han blev bestört när han såg att de hade tänkt ha hans huvudkudde som rekvisita.
– Det är ju min kudde! Den får de inte ta!
Den råkade ha ett örngott med en häst på.
– Jaha men ta av örngottet då, det är väl det de vill ha kanske, sa jag.
Sen drog han till stan.
Lite roligt att de vill använda saker vi har hemma. Som de här muggarna jag fått från Tidningen Ridsport:
De ska tydligen vara med i någon fika-scen mellan Vanna Rosenberg och Helena Bergström.
Jaha, här är jag nu i mitt stylade hem. Mysigare än någonsin, måste jag säga!
Imorgon brakar det loss. Jag har aldrig varit med om filminspelning så det ska bli jättekul.
Hoppas de glömmer den här duken hos oss! Om någon spiller nåt på den kanske jag hinner smuggla undan den till tvättkorgen!
Återkommer med rapport!
Följ oss gärna på Instagram: Ulrika: ulrikaeff Saga: Sagaasss