Folkfest när Kung Peder red genom stan.

Folkfest när Kung Peder red genom stan.

Posted by Ulrika in Okategoriserade 07 sep 2016

Det var strålande väder och massor av folk när han gjorde sin Eriksgata genom Stockholm, ridsportens stolthet 2016: vår silvermedaljör i hoppning Peder Fredricsson.

IMG_1000

Vid slottet i gamla stan var det samling och Peder fick sitta av.

IMG_0937

En massa fin musik fick vi. Otroliga hästar de har som bara står still när de tutar trumpet rakt i öronen på dem:

IMG_1037

Till sist var det dags för hyllning.

IMG_1097

En och annan lycklig kvinna fick chansen att hälsa på honom. Jag fick en kram,… Då vågade jag fråga om jag fick hålla i medaljen. Den var tung!

20160907_130653_resized (2)

Peder har jobbat på hovstallet, så det var inte första gången han red genom Stockholm.

– Nä, det har jag gjort förr, men att det skulle vara en sån här uppståndelse, det känns lite overkligt faktiskt!

Så fick jag chans att hälsa på Lisen också, kvinnan bakom allt.

Hon var swag och lite filmstjärnehemlig i hatt och solglasögon:

IMG_1150

Det var ingen hejd på ståhejet. Alla ville ha en selfie eller autograf.

IMG_1123

Och jag har ju sagt att han har stil. Vänlig mot alla.

IMG_1141

Ridstövlarna är i Stockholm, men All In är hemma och jobbar lite lagom, berättade Peder. Världscupen i Oktober är nästa utmaning.

IMG_1135

Förra gången var det Sara Algotsson Ostholt som red med vaktparaden genom stan. Ett härligt sätt att lyfta våra stjärnor, bra där Förbundet!

IMG_1124

Vi får hoppas att det blir fler medaljörer!

– Det var fint det här, jag gillar traditioner, sa Peder.

Kommentarer från Facebook